معرفی کتاب: معمای زندانی

معمای زندانی/ ویلیام پاندستون/ ترجمه عباس علی کتیرای/ انتشارات مازیار/۳۵۶ صفحه/ ۴۰۰۰ تومان

روزی که دوست عزیز و اقتصاد دانم محمدرضا فرهادی‌پور به اصفهان آمده بود، قرار بر آن شد که به کتابفروشی‌های خوب اصفهان برویم، دریکی از این کتابفروشی‌ها بود که با این کتابِ خوب آشنا شدیم و هردو آنرا خریدیم.
آنگونه که تجربه کرده‌ام و بارها نیز شنیده‌ام: «نظریه بازی‌ها» بد زبان است یعنی زبان و نثری سخت دارد و فهم آن مشکل است.

کتاب «معمای زندانی» از گونه‌ای دیگر است. نخست اینکه به شکلی تخصصی به آن نگاه نمی‌کنند. کتاب در واقع هم تاریخچه نظریه بازی ها است، هم زندگینامه ریاضی‌دان نابغه «جان فون نویمان» بنیانگذار نظریه بازیها و هم شرح حوادث و اتفاق‌های مربوط که آن‌زمان رخ داده‌اند. کتاب زبانی شیوا و ساده دارد و تلاش می‌کند که مفاهیم نظریه ‌بازی‌ها را در لابلای تاریخچه‌ها و زندگینامه‌ها بیان کند. کتاب برگردانِ این کتاب است:

Poundstone, William. Prisoner’s Dilemma: John von Neumann, Game Theory, and the Puzzle of the Bomb (1992)


فصل‌های کتاب به‌ترتیب اینگونه‌اند:۱٫ معماها ۲٫ جان فون نویمان ۳٫نظریه بازی‌ها ۴٫ بمب اتمی ۵٫بنگاه راند ۶٫ معمای زندانی ۷٫ ۱۹۵۰ ۸٫ نظریه بازی‌ها و منتقدان آن ۹٫ سال‌های پایانی فون نویمان ۱۰٫ جوجه و بحران موشکی کوبا ۱۱٫ باز هم درباره معماهای اجتماعی ۱۲٫ بقایای انسب ۱۳٫ حراج دلار

کتاب برای کسانی‌که با نظریه بازی‌ها آشنایی ندارند آغازی عالی است. پیشنهاد می‌کنم کتاب را حتما بخوانید و از آن لذت ببرید.

در پستی دیگر تلاش کرده‌ام تمام کتاب‌های فارسی مرتبط با نظریه بازی‌ها را فهرست کنم، برای دیدن این فهرست اینجا را ببینید و اگر کتاب دیگری به فارسی می‌شناسید که نامش نیامده، یادآور شوید تا اضافه کنم.

اگر می خواهید بار دیگری که  مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید.

۵ Responses to “معرفی کتاب: معمای زندانی”

 1. صادق حصاري

  سلام
  خوب میشد اگه خلاصه ای از کتاب رو میتونستید بگذارید؟

 2. […] معرفی کتاب: معمای زندانی « اپاتان : اقتصاد و مدیریت نرم Ø… […]

 3. ناصر يارمحمديان

  سلام ایمیلتو میزاشتی اینجا بد نبود

 4. نرگس

  شما هیچی در مورد مطلب داخل کتاب نگفتید فقط سر فصل ها رو نوشتید……..یه خورده توضیح میدادین ممنون میشدم

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>