اندر نکوهش ویژوال بیسیک

نمی دانم این همه افراد چرا می روند ویژوال بیسیک یاد می گیرند، در حالیکه روز به روز تقاضا برای آنها و NET. کار (به نسبت افرادی که وارد این دوره ها می شوند) کم تر می شود. از این بگذریم. سخن من چیز دیگری است:

پس از چند دوره تدریس ویژوال بیسیک دانستم که کسانی که برنامه نویسی را با این زبان آغاز می کنند- تاکید می کنم با ویژوال بیسیک آغاز می کنند- به ندرت تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای می شوند. چرا؟

– ویژوال بیسیک آدم را عادت می دهد به تنبلی و تنبل بار می آورد. چون بیشتر کار کشیدن و رها کردن است. این باعث می شود درک جریان برنامه و داده ها بسیار کم گردد.

– زبان بسیار مزخرفی است. (گرچه گهگاه کار راه انداز است) به خاطر ساختار زبان
– کلی عادت های بد برنامه نویسی دیگر مثل فرق نگذاشتن بین حروف بزرگ و کوچک- شی گرایی ناقص (در نسخه های مختلف متفاوت است) و …

راجب به اینکه هندی ها چرا این همه در صنعت نرمافزار موفقند، اگر از دو عامل سیاست گذاری کلان و روابط جهانی بگذریم، به آموزش برنامه نویسی می رسیم که بیشتر با جاوا (و این روزها پایتون) شروع می شود آنهم بدون IDE در محیط های ویرایش ساده مثل Notepad.

از همه این ها بگذریم اگر این زبان بهترین زبان دنیا هم باشد، هنگامیکه این همه سرگرم فراگیری آن هستند، زنگ خطری است برای خراب شدن بازار و بهتر است سراغ زبان دیگری برویم.

پیشنهاد من این است که اگر می خواهیم برنامه نویس شویم (به معنای واقعی) بهار است با زبان های جدید و بهتر برای یادگیری مثل پایتون آغاز کنیم. هم اکنون این زبان یکی از بهترین ها برای آغاز است. پس از آن می توان با جاوا یا ++C ادامه داد. در ضمن تا می توانید در آغاز کار از IDE دوری کنید، نتیجه شگفت انگیزش را خواهید دید.

به زودی خواهیم دید که تقاصا برای این زبان ها بسیار بیشتر خواهد شد، گرچه همین حلا هم بازار خاص خود را دارند.

۱۰ Responses to “اندر نکوهش ویژوال بیسیک”

 1. Nasser Ghanemzadeh

  راستش جایی را برای آموزش سراغ ندارم، اما می توانم چند منبع به شما معرفی کنم:
  فارسی:
  – از این پس پایتون-ترجمه و تالیف:سعید خالقی،علیرضا حق‌نیا
  – گروه کاربران لینوکس اصفهان هم ترجمه کتاب Dive into python را دردست دارد. تاکنون فصل های ۲و۳و۴ ترجمه شده اند. برای پیدا کردن ترجمه میتوانید به اینجا مراجعه کنید.
  – به سایت http://www.pylearn.com هم می توانید مراجعه کنید، مطالب خوبی دارد.

  انگلیسی
  – اگر کسی تا به حال برنامه نویسی نکرده مجموعه How to Think Like a Computer Scientist بسیار خوب مفهومی و عالی گفته (برای C , Java هم دارد)
  – اگر دسترسی دارید کتابهای انتشارات O’Reilly عالی است به ویژه Programming Python گرچه این کتاب برای شروع مناسب نیست و کمی سنگین است.

 2. vb zabane bady nist
  baste be taraf darad ke chegoneh be an negah konad
  shoma agar chandin dore ast ke vb ra tadris mikonid nabayad
  hamchin harfy ra bezanid
  chon man motmaenam ke vb mavaredy darad ke hanoz shaoma
  az an bikhabarid
  pas kasy ke khod hanoz be tore kamel yek zaban ra yad nadarad
  nemitavanad darbareye an nazar bedahad

 3. moshkeletun ba VB chie ?
  bemannad ke man halam az VB beham mikhore vali in chiziE ke shoma goftid …!!!!

  Dar kol migan “.DotNet” adam ro TANBAL bar miare vali age “LISP” kar konid dige harfi bagi nemimone !!!!

 4. جناب غانم زاده سلام – آیا شما به سی شارپ نیز به چشم ویژوال بیسیک نگاه می کنید. من حتی حاضر نیستم به سورس های ویژوال بیسیک نگاه کنم چه برسد به اینکه با آن برنامه بنویسم. اما خیلی برام جالبه که نظر شما رو در خصوص سی شارپ بدونم. و دیگر اینکه آیا جاوا جز اینکه حدود پنجاه بار بهینه شده و روی تمام پلاتفرم ها کار می کند مزیت دیگری نسبت به محیط دات نت دارد یا خیر؟

 5. سلام
  حرفتون اصلا درست نیست
  اگر اینطور برو این همه برنامه حرفه ای با ویژوال بیسیک در سطح دنیا وجود نداشت
  امروزه با ظهور زبانهای قدرتمندی مثل C#.NET استفاده از ویژوال بیسیک کمتر شده ولی کاملا بی استفاده نشده،به دلیل اینکه این زبان استفاده های خاصی داره،ویژوال بیسیک کارها میدونن چی میگم،وگرنه مهندسین مایکروسافت عقلشون اتدازه ما کار نمیکنه که هنوزم نسخه های جدید اون رو بیرون میدن؟نسخه ۲۰۱۰ اون هم که اومده
  VB.NET یه فرق بزرگ با C#.NET داره و اونم اینه که شی گرا کار کردن در اون اختیاریه!
  خیلی از موقع ها شی گرایی اذیت داره فقط! و نیازی بهش نیست!
  VB کارها میدونن چی میگم!

 6. با سلام ، الان سال ۹۱ رو به پایان هست…و سال ۹۲…
  حالا نظرتون در باره ی این پست چیه؟
  حالا چه چیزی رو پیشنهاد میکنید…!؟

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>