یک نمونه مناسب طرح کسب وکار

محمد کیهانی ، زهرا بهروز آذر و مجید آل رسول برای پروژه پایان ترم درس طراحی و تدوین برنامه کسب و کار خود یک نمونه طرح کسب و کار یا Business Plan نوشته‌اند و آنرا روی وب قرار داده‌اند. این نمونه از معدود نمونه‌های طرح کسب و کار به فارسی است که در دسترس همگان قرار دارد و بسیار مفید و کاربردی است. امیدوارم دیگران نیز این کار را انجام دهند و طرح‌های درسی خود در این زمینه را در دسترس قراردهند.

این طرح طرح کسب و کار یک شرکت اینترنتی به‌نام نظربازار است.

توصیه می‌کنم آنرا بخوانید. این نوشته را می‌توانید از اینجا بارگیری نمایید.

پ.ن: دوستانی یادآور شده‌اند که نتوانسته‌اند آنرا بارگیری نمایند، اگر در بارگیری مشکل دارید من آنرا در بلاگ بارگذاری کرده‌ام و می‌توانید ازاینجا بگیرید.

پ.ن۲: درحال برگزاری یک سری دوره نوین کارآفرینی هستم، اینجا را ببینید.

نکته: دوستان لطفا توجه داشته باشند که درخواست طرح کسب و کار ننمایند، چون ندارم و روشن است که نخواهم فرستاد. فکر می‌کنم با کمی جستجو در گوگل بتوان چیزهایی یافت.

اگر می خواهید بار دیگر که  مطلبی نوشته شد، آگاه گردید. عضو خوراک (feed) این بلاگ شوید(فید چیست و نحوه استفاده از فید.) همچنین می توانید مرا در تویتر دنبال کنید. «فهرست همه نوشته‌ها»ی من را اینجا ببینید.

ناصر غانم‌زاده

مربی استارتاپ‌ها و مشاور کارآفرینی

مربی و پیاده ساز Lean Startup

ایده استارتاپی دارید؟ می‌توانید اینجا رایگان مشاروه بگیرید.

Facebook Twitter LinkedIn Google+ Skype 

۱۱۹ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. با سلام دوست عزیز لطفاً یک بزنس پلان که محتوی خلاصه اجرایی (مدیریتی): ـ بخش اولیه (نمای ذهنی): ـ بیان آرمانهای کسب و کار: ـ بیان ماموریت کسب و کار: ـ برنامه مدیریتی و سازماندهی ـ معرفی شرکاء و سهامداران ـ معرفی تیم مدیریت ـ معرفی تیم مشاوره ـ مزیت های رقابتی مدیریتی ـ نمودار سازمانی ـ توصیف کسب و کار ـ معرفی کسب و کار ـ توصیف کسب و کار ـ معرفی کسب و کار ـ نقاط ضعف اساسی ـ نقاط قوت اساسی ـ تهدیدات قابل ملاحظه ـ فرصت های قابل ملاحظه ـ تحلیل SWOT (قوت ـ ضعف ـ فرصت ـ تهدید) ـ الف: SO (قوت ـ فرصت) ـ برنامه بازار و بازاریابی ـ توصیف بازار (شامل بخش بندی بازار، بازار هدف، جایگاه محصول) ـ تحلیل رقبا (تعداد رقبا، رقبای بالقوه، توان رقبا) ـ استراتژی بازاریابی ـ برآورد میزان تقاضای بازار (برای یک و دو سال آینده) ـ نام محصولات میزان بازار بالفعل سال قبل میزان بازار بالفعل سال جاری میزان بازار بالفعل یکسال آینده تعدیل بر مبنای تحقیق و مشاهده ـ برآورد میزان تولید رقبا (برای یک آینده)
  نام رقبامیزان تولید سال قبل ـ میزان تولید سال جاری ـ میزان تولید یکسال آینده ـ تعدیل بر مبنای تحقیق و مشاهده ـ نام رقبا میزان تولید سال قبل میزان تولید سال جاری میزان تولید یکسال آینده تعدیل بر مبنای تحقیق و مشاهده ـ برآورد سهم بازار و میزان تولید (برای یک و دو سال آینده) ـ نام محصول ظرفیت بازار میزان تولید رقبا ـ سهم مانده بازار میزان تولید یکسال آینده تعدیل بر مبنای تحقیق و مشاهده ـ برنامه عملیاتی (تولید)
  توصیف محصولات و خدمات (از بعد فنی) ـ توصیف فرآیندهای تولید یا ارائه خدمات
  الف: هزینه های ثابت تولیدی ـ مساحت ساختمانی مورد نیاز ـ فضای تولیدی مورد نیاز (شامل ایستگاههای کار و انبارها) ـ ایستگاه کاری (انبار) ـ فضای مورد نیاز ماشین آلاتفضای مورد نیاز مواد اولیه فضای مورد نیاز اپراتورها جمع فضای مورد نیاز فضای مورد نیاز ضربدر ۵/۱ ـ جمع مساحت تولیدی مورد نیاز ـ فضای اداری مورد نیاز(شامل ساختمانهای اداری، رفاهی، نگهبانی، مسکونی و تاسیساتی)
  هزینه زمین مورد نیاز ـ هزینه ساختمان مورد نیاز ـ تسطیح و محوطه سازی ـ جمع هزینه های تاسیسات ـ ماشین آلات و تجهیزات ـ وسایل اداری و کارگاهی ـ جمع هزینه وسایل اداری و کارگاهی ـ هزینه های ثابت پیش بینی نشده ـ جمع هزینه های قبل از بهره برداری
  استهلاک هزینه های سرمایه ای ثابت ـ ب: هزینه های متغیر تولیدی
  الف: مواد اولیه ـ مواد اولیه مستقیم ـ جمع هزینه های مواد اولیه مستقیم مواد اولیه غیرمستقیم ـ جمع هزینه های مواد اولیه غیرمستقیم ـ نیروی انسانی مورد نیاز ـ جمع هزینه های نیروی کار ـ سوخت و انرژی (شامل آب، برق و سوخت) ـ تعمیرات و نگهداری
  هزینه های متغیر پیش بینی نشده ـ
  جدول هزینه های متغیر تولید ـ برآورد قیمت فروش ـ
  نام محصول واحد قیمت بازار عمده فروشی قیمت بازار خرده فروشی لطفاً هر چه سریعتر برایم ارسال بفرمایید . از قبل به خاطر کمکی که می فرمایید کمال تشکر را دارم . ۰۹۱۲۳۸۹۳۵۷۵

 2. […] مطلب یک نمونه مناسب طرح کسب وکار | کسبوکار نرمافزار این نوشته در معرفی سایت ارسال شده است. افزودن پیوند […]

 3. […] مطلب یک نمونه مناسب طرح کسب وکار این نوشته در گلچین وب فارسی ارسال شده است. افزودن […]

 4. رضا نباتی says:

  اقای سید حسن حجازی دیگه چیزه دیگه‌ای نمی‌خوای!
  حیف نیست یه نگاهی به این مطلب جالب بندازی و با این کامنت مسخره خرابش کنی!
  شماره تماسم گذاشتی!
  از دست ما ایرانیا

 5. متشکرم از این دوستان و شما بابت در اختیار عموم قرار دادن این طرح تجاری،‌ چند نکته درباره این طرح به نظرم میرسه:
  ۱- این ایده بسیار جالب بوده و عجیب است که از زمان ایجاد طرح تجاری (۱۳۸۶) تا کنون اجرایی نشده و بسیار آموزنده خواهد بود اگر این دوستان دلیل اجرایی نشدن این طرح را هم بیان کنند
  ۲- در این طرح آمده که تنها شرکتهایی میتوانند با اطمینان خاطر از نظربازار اسـتفاده‬ ‫کنند که به محصول خود اطمینان دارند زیرا بلاگ نویسان متن تبلیغ را خودشان می نویسند، این ایده اشتباه است، به نظر من این وبسایت در نهایت بازاری برای ریپرتاژ آگهی در بلاگ ها ایجاد میکند زیرا وقتی پای پول وسط باشد متن نوشته شده ریپرتاژ خواهد بود نه یک پست ساده که نظر صرف بلاگ نویس باشد که این موضوع در بلاگ های حرفه ای ایرانی نیز رعایت شده و پستهای اینچنینی به صورتی جدا نشان داده می شوند تا خواننده آنها را از پستهای معمول بلاگ تمیز دهد.(مثلا با آوردن کلمه ریپرتاژ در عنوان آن)
  ۳- مقدار هزینه ها بخصوص برای منابع انسانی حتی برای همان زمان پایین در نظر گرفته شده (البته طبیعی است که یک تیم که می خواهد ایده خودش را امتحان کند حاضر به کار با حقوق پایینتر هم باشند)
  ۴- در ابتدای طرح، توضیحات اضافه و کسل کننده فراوانی در نظر گرفته شده قبل از این که به بیان ایده اصلی بپردازد، من نمی دانم این فرمت استاندارد است یا دلبخواه ولی نظر من این است که این سند به دلیل این که قرار است توسط سرمایه گذار مورد بررسی قرار گیرد می توانست بسیار موجز تر نوشته شود.

 6. الهه says:

  bebakhshid mishe komakam konid ea ide khob vase kasbo kar pida konam
  ke betonam ea bp khob azash dar biaram samimane sepasgozaram

 7. موسی says:

  دمتون گرم خیلی عالی بود

 8. موسی says:

  دمتون گرم خیلی عالی بود من این کار رو عملی کردم

 9. محمد says:

  لطفا بیشتر تلاش کنید

 10. مهران says:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  اگه امکان داره یک نمونه طرح کسب و کار صنعت چوب در اختیار بنده قرار دهید
  از کمکتون از قبل متشکرم

 11. علیرضا says:

  من نتوانستم فایل PDF را دریافت کنم
  لطفا بررسی کنید

 12. علی says:

  اقاممنونمعالی بود

 13. ساغر says:

  با عرض سلام واحترامات لطفآ یک نمونه طرح تجاری برایم تحریر نموده ارسال دارید

  متشکرم

 14. مجتبی says:

  سلام من کاردانی کسب و کارمیخونم استادمون یک جزوه داده طرح کسب وکار بلد نیستم کاملش کنم کسی میتونه منو راهنمایی کنه زمانم ۲روز وقت دارم ممنون

 15. امید says:

  آقا مجتبی
  شما داری کاردانی این رشته رو میخونی که بعد بری به یک سری افراد در این حوزه کمک کنی ولی همچنان مشکل داری وای بر احوال کسی که این تخصص رو نداره و وای بر احوال کسی که شما در آینده بخوای مشاورش بشی. تازه دو روز قبل از اخرین مهلتت داری رو طرحت کار میکنی؟؟!!!! تمام نشانه های موفقیت رو داری.

 16. بهمن says:

  سلام
  لطفا یک نمونه بیزینس پلان در خصوص ضرورت ایجاد یک نرم افزار و ساماندهی پروژه برایم ارسال فرمایید

 17. شهره says:

  با سلام و خسته نباشید یک طرح بازارایابی (مارکتینگ پلن ) میخواستم برای یه سازمان ساده با مشخص کردن نقاط ضعف و قدرت و تهدید فقط خیلی فوری میخواستم سایت شما رو شانسی پیدا کردم خیلی از این بابت خوشحالم ممنون از لطفتون

 18. علی says:

  ممنون مفید بود خدا قوت

دیدگاه خود را به ما بگویید.